Yeni araştırmalar, bilimin popüler hale gelmesine büyük katkıda bulunan Carl Sagan’ın söylediğini doğruluyor. İnsanlar gerçekten yıldız tozu elementlerinden oluşuyor ve artık insanoğlunun elinde bunu ispat edecek belge ve haritalar var.

International Business Times’da yayınlanan habere göre, Sloan Sayısal Gökyüzü Araştırması(SDSS) departmanında çalışan araştırmacılar, Samanyolu Galaksisi’nde yaklaşık olarak 150 bin yıldızın bileşimini analiz etmek için APOGEE(Galaktik Evrim Deneyi) spektografını kullandı. Ekip, araştırmada gözlemlenen yıldızların her birinde oksijen, azot, hidrojen, karbon, fosfor ve sülfür olmak üzere “CHNOPS”(canlı organizmalardaki en yaygın dört element için anımsatıcı bir kısaltma) elementleri miktarını listelemiş ve galaksideki bu yaşam yapı taşlarının yayılma durumunu çizmişti.

Araştırmacılar, spektroskopiyi(madde ve elektromanyetik radyasyon arasındaki etkileşimin ölçülmesi), her bir elementin varlığını hesaplamak için kullandılar ve bir yıldızın içinden geçen her bir element tarafından yayılan kendisine has bir ışık dalga boyu bulundu. Oluşturulan bulguları saptamak için yıldızların ışık yelpazesinde bulunan karanlık ve parlak yamalar hesaplandı.

APOGEE, Samanyolu Galaksimizdeki tozları, kızılötesi dalga boylarını kullanarak görebilmektedir. Bundan dolayı çok geniş bir dalga boyu aralığını bile daha detaylı olarak gözlemleyebilir.

SDSS bültenindeki açıklamada “APOGEE tarafından gözlemlenen ve araştırılan yaklaşık 200.000 yıldızın bir bölümü, dünya benzeri gezegenleri bulmak üzere tasarlanan NASA Kepler misyonunun hedeflediği yıldız örnekleri ile örtüşüyor. Günümüzde sunulmakta olan bu araştırma, kayalık gezegen barındırılmasına dair birçok kanıt sunmakta olan ve APOGEE tarafından araştırılmış 90 Kepler yıldızına odaklanmaktadır” demekte.

Araştırmacılar, Samanyolu Galaksisi merkezinin CHNOPS elementlerinin en bol olduğu alan-bölge olduğunu keşfetti. Ama belki de araştırmayı daha da enteresan kılan en önemli unsur, pek çok yıldızın arasında dağılmış halde bulunan ve bizim için çok önemli olan bu yıldız tozu elementlerinin aslında vücudumuz kütlesinin %97’sini oluşturmasıdır.

Başka bir deyişle, tam manası ile hepimiz “yıldızların çocuklarıyız!”

Bu araştırmanın insanoğlu hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olmasına ilave olarak, bu bulgular bizi Dünya’nın ötesinde gerçekleşen geçmiş ve gelecekteki yaşama doğru yönlendirebilir.

Ohio State Üniversitesi’nden araştırmacı Jennifer Johnson: “Yapılan araştırmalar ile birlikte insan vücudunda ve binlerce yıldız arasında bulunan bu tüm önemli elementleri şimdi Samanyolu haritası altına almamız muhteşem bir insan hikayesi oluşturmaktadır. Bu harita bize, galaksimizdeki gerekli elementlere sahip yaşamın nerede ve ne zaman bir tür “geçici Galaktik yaşanılabilir bölge” evrimi sağlayabileceğine dair araştırmalar yapmamıza izin veriyor.” demiştir.

Carl Sagan‘ın dediği gibi, hepimiz yıldız tozundan mürekkebiz

Diğer bilgisel yazılarım için Bilgisel kategorisine göz atabilirsiniz.

Etiketler:
,

Yazar Hakkında

Ahmet Açıkgöz

Kty Project IT Manager, 24, Fenerbahçe.

Tüm Yazılar